Alternatywne źródła ciepła w domu, mimo dużych kosztów początkowych są dobrą inwestycją. Warto wziąć pod uwagę, takie możliwości, jak kotły grzewcze spalające biomasę. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto wziąć pod uwagę niektóre rozwiązania.
Odpowiednia pompa ciepła
Dobra pompa ciepła, powinna wykorzystywać energię cieplną znajdująca się w wodzie, powietrzu, ziemi i wodzie w około 75%. Pozostałą energię do jej pracy, powinien pokrywać prąd elektryczny. Może on być wytwarzany z energii słonecznej, wiatru lub wody.
Ekogroszek i pellet
Piece przystosowane do tych eko paliw mają możliwość zautomatyzowania. Ułatwia to podaż paliwa i zapewnia równomierne ogrzewanie pomieszczeń. Ekogroszek i pellet nie wytwarzają szkodliwego dla zdrowia CO2, nie produkują też tyle popiołu, co węgiel. Kaloryczność ekogroszku jest nieco większa niż pelletu, ale oba te paliwa powodują obniżenie comiesięcznych rachunków za ogrzewanie i tym samym możliwe jest wykorzystanie ich cieplnego potencjału. Niska zawartość siarki na poziomie 1% powoduje, że są one bezpieczne dla zdrowia.
Energia słoneczna – systemy fotowoltaiczne, jako uzupełnienie dla pomy ciepła
Fotowoltaiki mogą być montowane na dachu lub na gruncie. Dzięki dopłatom stanowią one zachętę dla gospodarstw domowych do wykorzystywania słońca, jako źródła energii, która magazynowana, może być wykorzystana także w nocy. Systemy te wymagają odpowiedniego montażu. Ustawione na gruncie nie mogą być zasłonięte przez budynki. Jeśli mają być montowane na dachu, płaszczyzna musi być pochylona co najmniej pod kątem 40 stopni.
Elektrownie wiatrowe
Powinny być ustawione w odległości 2,5-3 kilometrów od zabudowań. Bliższe usytuowanie może powodować bóle głowy, czy problemy z koncentracją. Pojedyncze wiatraki wspomagają często istniejące systemy generacyjne.
Wszystkie powyższe rozwiązania przynoszą szereg korzyści: ekonomicznych, zdrowotnych i wydajnościowych. Ich posiadanie wiąże się z wygodą i uniezależnieniem od tradycyjnych rozwiązań.
Zobacz dalej: Piec na pellet czy na ekogroszek